“Az ászana egyike a Jóga 8 ágának, mely kimondja, hogy a testhelyzet legyen biztos és kényelmes, szilárd, ám mégis ellazított, és segítsen a gyakorlónak egyre inkább tudatába kerülnie a testének, elméjének és a környezetének” – Szvámí Visnudévánanda –
A jóga tehát egy olyan komplex rendszer mely nem csak testi szinten fejti ki jótékony hatásit a szervezetre nézve, hanem holisztikus módon a lelki, mentális és szociális tényezőkre is kedvezően hat. Az ászanák vagyis testtartások, széles skálán mozognak, különböző nehézségűek lehetnek. A rendszeres és kitartó gyakorlás mindenképpen meghozza eredményét.
A kezdeti esetleges nehézségek több okból is fakadhatnak. Az ászanák kivitelezés során, a pontatlanságok származhatnak egyrészt a test adottságaiból, ilyenkor az önmagunkkal szembeni türelem, tisztelet és alázat meghozza gyümölcsét mozgáspontosságunk és testtudatunk is fejlődik a gyakorlatok egyre légiesebbek és erőlködésmentesek lesznek. Azonban ne feledkezzünk meg a lelki tényezőről, mely szintén befolyásolhatja gyakorlásunkat. A lelki állapot tükröződik fizikai szinten, ez sokszor kényelmetlenségekkel, feszültségekkel járhat testünkben. Ilyenkor sokakban felmerül az a sztereotípia, hogy kinek is való ez a fajta rendszer? Számtalan embertől hallottam már, hogy a jóga bizony azoknak ajánlott, akik különösen flexibilisek. Tapasztalataim szerint ez azonban egyáltalán nem mérvadó. Ha elengedjük a tökéletességről alkotott képet és teret engedünk a lehetőségeknek akkor új utak nyílnak meg előttünk. Nézzük meg például egy olyan helyzetet mikor már huzamosabb ideje stresszesek, feszültek és ingerületek vagyunk. Ilyenkor a test elkezd illeszkedni lelki állapotunkhoz. Hogyan is manifesztálódik ez? A fej előre eshet, sok esetben a tekintet földre szegeződik, a gerinc egyre domborúbb lesz, a vállak előre buknak, a kettős S görbület eltűnik, ez hosszútávon egyre erőteljesebb hátfájással, derékfájással párosul és súlyos gerincproblémák kialakulásához vezethet. A csigolyák, porckorongok aszimmetrikusan terhelődnek és az egész vázrendszer statikai terhelése felborul.
Jóga segédeszközök
Jógagyakorlásunk során, mindenképpen ajánlott a segédeszközök használata. leggyakrabban használt párnatípusok a henger és meditációs vagy ülőpárna. A Bean My Bag által forgalmazott párnák magyar gyártótól származnak. A YOGA kollekció karakteres színvilágú. Külső huzata magas minőségű kellemes textúrájú bútorszövetből még belső huzata pamut anyagból készült, melyek moshatók. A minőségi anyaghasználat mellett a kimagasló kopásállóság biztosítja a párnák hosszú élettartamát. A hengerpárna üléshez, csípő alátámasztásához, a hátmenti izmok és a gerinc megnyújtásához kiváló segítségünk lehet. Egy személyes kedvenc gyakorlatom mely során a hátam mögött elhelyezem hosszában a jóga hengerpárnát egy tenyérnyi távolságra leülök tőle a matracomon, majd fokozatosan hátra döntök, s végül felfekszem rá. Karjaimat kitárom, lábaimmal elnyújtózom. Ez a gyakorlat segít kitárni a mellkast, így fokozza a tüdő kapacitását, javítja a keringést. Ellazít, feltölt, megnyugtat. A Bean My Bag jóga hengerpárna 70 centiméteres hosszúságának és polisztirol gyöngy töltetének köszönhetően a legoptimálisabb módon támasztja alá a gerincoszlopot. A térdpanaszok esetén térdhajlatnál elhelyezve tehermentesíthetjük azt. A jógagyakorlás zárásaként a savasana (hullapóz) során a derék fájdalmakkal küzdő gyakorlók szinte kivétel nélkül pozitív hatásokról számoltak be miután hengerpárnát a térdhajlatok alatt elhelyezték. Ennek az az oka, hogy a párna alátámasztása révén az ágyéki szakaszról jelentős terhelést vett le.
A Bean MyBag jógakollekciójának egy másik kimagasló színvonalú terméke a kerek ülőpárna, mely kialakítás révén kényelmes ülőfelületet biztosít használójának. A kerek párna leginkább az ülő pozíciókhoz és meditációhoz használható. Keresztezett lábú ülésekben fontos egyrészt a térd a csípővel azonos vagy alacsonyabb magasságban tartása, másrészt az egyenes derék és hát. A kerek ülőpárna segít a helyes, erőlködésmentes és stabil testtartás kivitelezésében. A medence megtámasztásával, a csípő megtartásával, kevésbé rugalmas ízületekkel is hosszan lehet ülni törökülésben, (illetve szukhászanába (könnyű ülés), sziddhászanába (tökéletes ülés), padmászanába (lótuszülés) A stabil alátámasztás komfortérzetünket növeli, az elme így már nem a kényelmetlenségekre fókuszál, hanem a meditatív állapot elérésére, az elmélyülésre.